Zadłużenie polskich spedytorów rośnie

Zadłużenie polskich spedytorów rośnie

Z samego tylko wzrostu liczby bankructw w Polsce w zeszłym roku, można było wywnioskować, że podniosło się także zadłużenie wielu przedsiębiorstw. Aktualnie łączny deficyt w branży transportowej wynosi 487 milionów złotych, a więc w ciągu 2015 roku zwiększył się on o 129 milionów, jak podaje Krajowy Rejestr Długów.

Liczba przedsiębiorstw zarejestrowanych w KRD jako dłużników zwiększyła się na przestrzeni ostatniego roku aż o 60%. Przeciętne zadłużenie polskiego przedsiębiorstwa transportowego wynosi 30 384 złote, a rekord pobiła firma z Dolnego Śląska z zadłużeniem w wysokości 8 milionów złotych.

Eksperci wyjaśniają tę sytuację szeregiem trudności, jakim polski sektor transportu musi stawić czoła. Należy do nich nałożone przez Unię Europejską embargo na handel z Rosją, kryzys na Ukrainie oraz wprowadzenie minimalnego wynagrodzenia w Niemczech, które obowiązuje również kierowców ciężarówek zatrudnionych u polskich spedytorów. Specjaliści nie mówią jednak jeszcze o głębokim kryzysie branży, lecz o konsolidacji rynku wynikającej z upadania gorzej prosperujących przedsiębiorców.


Autor: Bartłomiej Nowak


See also: