Nowy projekt pilotażowy w Niemczech ma zapewnić więcej miejsc parkingowych dla ciężarówek

Nowy projekt pilotażowy w Niemczech ma zapewnić więcej miejsc parkingowych dla ciężarówek

Dzięki nowej inicjatywie przy niemieckich autostradach liczba miejsc parkingowych dla pojazdów ciężarowych powinna wzrosnąć. Na parkingu Jura West przy A3 koło miejscowości Velburg w rejonie Oberpfalz w piątek ruszył projekt o nazwie LKW-Kompaktparken (tłum. kompaktowe parkowanie ciężarówek). Polega on na tym, że dotychczas dostępne miejsca postojowe przeorganizowano w taki sposób, aby można było zaparkować trzy ciężarówki jedna za drugą. Miejsce w rzędzie, które należy zająć zależne jest od konkretnej pory planowanego wyjazdu po odpoczynku. Godziny odjazdów poszczególnych pojazdów wyświetlane są na elektronicznych tablicach umieszczonych nad każdym rzędem.

Dzięki nowemu systemowi liczba miejsc parkingowych wzrośnie z 66 na 105. Jak twierdzi bawarski minister Herrmann (CSU), projekt ten w inteligentny sposób pomaga lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Poza tym zapobiega on nieprawidłowościom w sposobie parkowania i zwiększa bezpieczeństwo kierowców, pomagając dotrzymać obowiązującego czasu pracy. Bawaria jako pierwsza testuje system, inwestując w niego cztery miliony euro.

Herrmann podkreśla jednak, że żaden, nawet najlepszy program nie przyniesie pożytku, jeśli kierowcy się do niego nie dostosują. Szczegółowe informacje dla nich znajdują się na tablicach oraz na stronie internetowej www. Kompaktparken.de. Instrukcje dotyczące sposobu parkowania dostępne są w kilku wersjach językowych m.in. polskiej, angielskiej, bułgarskiej czy węgierskiej. Na terenie parkingu dostępny jest także darmowy internet bezprzewodowy.

Ze względu na ciągły rozwój transportu drogowego, dodatkowe miejsca postojowe dla ciężarówek są niezbędne. Z aktualnych prognoz wynika, że do 2025r. Wzrost w tym sektorze wyniesie prawie 50 procent. Jeśli więc projekt sprawdzi się, zostanie on wprowadzony w całym kraju.

Od 2008 r. w Bawarii na niemal 90 MOP-ach powstało dodatkowych 3600 miejsc parkingowych. W tym roku land ten zainwestuje na tym polu kolejne 35 milionów euro. Dla porównania podobny program do Kompaktparken testowany będzie przy autostradzie A93 w pobliżu Kiefersfelden.


Autor: Bartłomiej Nowak


See also: