Inicjatywa austriackiego ministra transportu: Obowiązkowe systemy kamer w ciężarówkach

Inicjatywa austriackiego ministra transportu: Obowiązkowe systemy kamer w ciężarówkach

Z powodu“martwego punktu” w ciężarówkach dochodzi co roku do wielu wypadków. Wg austriackiego ministra transportu, można by było ich uniknąć, gdyby pojazdy ciężarowe były wyposażone w systemy kamer. Do jego inicjatywy przyłączyło się już 8 krajów.

Austriacki minister transportu Jörg Leichtfried podjął działania na skalę europejską na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Konkretnie chodzi o zlikwidowanie tzw. “martwego punktu” w ciężarówkach, przez który regularnie dochodzi do wypadków, także śmiertelnych. Pole widzenia jest ograniczone w zależności od marki i modelu pojazdu, choć zdecydowanie w ciężarówkach jest ono mniejsze niż w osobówkach.

Komisja Europejska przewiduje wymagania dotyczące widoczności w pojazdach dopiero w 2028 roku. Minister Leichtfried domaga się jednak, aby już teraz za pomocą unijnych przepisów wprowadzić obowiązek wyposażania pojazdów ciężarowych w systemu kamer i ostrzegania najpóźniej do 2020 roku.

Do inicjatywy Austriaka przyłączyło się już 8 krajów UE - Niemcy, Francja, Belgia, Irlandia, Włochy, Holandia i Luksemburg.

Austriacy testują już odpowiednie rozwiązanie dla ciężarówek i autobusów

W Austrii pilotażowy projekt ruszył w zeszłym roku. Austriacy wypróbowują system stworzony przez firmę Mobileye z siedzibą w Izraelu. “Mobileye” poza redukcją martwego punktu ma jeszcze wiele funkcji takich jak, asystent pasa ruchu, awaryjne hamowanie przed przeszkodą, czy rozpoznawanie znaków drogowych. W zeszłą środę w sprzęt firmy wyposażony został pierwszy autobus liniowy w Wiedniu. W sumie system będzie testowany przez 15 ciężarówek i autobusów.

Wyniki testów mają, które odbywają się przy udziale Instytutu Bezpieczeństwa Pojazdów w Graz, mają zostać zaprezentowane jesienią 2018 roku.

Foto: oekastatic.orf.at

_______________________

Zobacz, najnowszy odcinek Trans.INFO: 

f7707d6c-d9ba-4c92-be3a-19804979a98e?server=place1


See also: