Europa sfinansuje projekt satelitarnych kontroli pojazdów ciężarowych we Włoszech

Europa sfinansuje projekt satelitarnych kontroli pojazdów ciężarowych we Włoszech

Komisja Europejska sfinansuje pilotażowe testy projektu, nad którym pracują włoscy przewoźnicy, polegającym na stworzeniu i wdrożeniu narzędzia kontroli satelitarnej pojazdów ciężarowych poruszających się po Włoszech. Sterowanie i zarządzanie nim będzie możliwe wyłącznie z jednej europejskiej centrali.

Taką informację podała Włoska Federacja Transportu Profesjonalnego (Fiap) po spotkaniu ze stowarzyszeniem Agorà oraz przedstawicielami Komitetu ds. Transportu Komisji Europejskiej, którzy zatwierdzili sfinansowanie pilotażowych testów trwających 6 miesięcy i mających ocenić użyteczność i zastosowanie projektu.

Wg federacji, jeśli wyniki testów okażą się pozytywne, następnym krokiem będzie wprowadzenie w styczniu 2017 potrzebnych przepisów.

Inicjatywa włoskich związków transportowych ma przeciwdziałać 'dumpingowi socjalnemu' w sektorze, przede wszystkim w kabotażu realizowanym głównie przez firmy z krajów Europy Wschodniej.

Celem jest stworzenie i wdrożenie systemu, który mógłby kontrolować ruch, przewożone towary i normy bezpieczeństwa, tak aby wszyscy przewoźnicy musieli przestrzegać obowiązujących przepisów.

Oprócz nieuczciwej konkurencji, na spotkaniu z Komisją Europejską poruszono również inne istotne dla włoskiego transportu kwestie np. wprowadzenia kontroli na granicy włosko-austriackiej, wzrost kradzieży palet i ich sprzedaż na czarnym rynku a także zaleganie z płatnościami załadowców.


Autor: Bartłomiej Nowak


See also: